Süspansiyon (Amortisör) Testi

Süspansiyon sisteminin durumu, test sürüşü veya geleneksel yöntemler kullanılarak anlaşılamaz. Bu durum hem araç alım – satımlarında hemde uzun yola çıkacaklarda sorun teşkil etmektedir.

 

Süspansiyonlar araç ile tekerlekler arasında yer alır ve aracın yoldaki çukur, tümsek ve bozukluklardan en az şekilde darbe almasını sağlar.
Böylelikle araç ve sürücüsü daha güvenli yolculuk sağlar. Süspansiyon sisteminin önemli görevlerinden biride aracın virajlardaki dengesini sağlayıp
yol dışına savrulmasını engeller ve sürücünün yoldaki kusurlardan en az şekilde etkilenmesini sağlar.

Süspansiyon Sistemi Nasıl Çalışır?

 

Süspansiyon sistemi araçları düz bir sistemde tutmak için yoldaki çukur veya tümseğin seviyesine göre aşağı veya yukarı hareket eder ve titreşimi engeller.

Aracı düz bir seviyede tutabilmek için etki- tepki sistemi ile çalışır ve yaylara gelen darbeyi yumuşatıp tam tersi yönde iletir.

Süspansiyon Sistemi Hangi Parçalardan Oluşur?

Süspansiyonların tam performansla çalışabilmesi için aşağıdaki 5 farklı parçaya ihtiyaç vardır.

  • Amortisörler
  • Askı sistemleri
  • Yaylar
  • Rotiller
  • Denge çubukları

Tüm parçaların iyi şekilde çalıştığı sistemlerde herhangi bir sorun yaşanmaz. Bu nedenle kontrollerin yapılırken sistem komple ele alınmalı ve incelenmelidir.

Sistemde sorun olup olmadığını tam anlamıya anlamak için sistemin komple ele alınması ve incelenmesi gerekmektedir. İdeal oto ekspertiz merkezlerimiz bu süspansiyon testlerini ölçmek için gelişmiş cihazları kullanmaktadır ve yüzde yüz müşteri memnuniyeti ile çalışmaktadır.

Sizlerde ikinci el araç almak istiyorsanız mutlaka merkezimizden randevu alarak işinizi şansa bırakmayın.