Ülkemizde özellikle son yıllarda oto alım satımlarda en fazla cevaplanması beklenilen soruların başında “Aracın kilometresi orijinal mi?” sorusu gelmektedir.

Kilometre (km) düşürme art niyetli satıcıların en çok başvurduğu yöntemlerin başında gelmektedir. Bunun temelini oluşturan temel sebeplerden biri bizlerde yani araç sahibi olmak isteyenlerde oluşan düşük kilometre (km) takıntısıdır. Unutulmamalıdır ki günümüzde üretilen motorlar doğru kullanım ve sıvı bakımlarının düzenli yapılmasıyla en az 500.000 kilometre (km) yol yapabilmektedir. Kazasız, hasarsız, sorunsuz ve düşük kilometre (km) araç arama takıntısı dürüst olmayan satıcılar tarafından fırsata çevrilmektedir. Kilometre düşürme günümüzde art niyetli satıcıların yani dolandırıcıların (Yargıtay 23. ceza dairesinin kararıyla nitelikli dolandırıcılık suçu oluşmaktadır.) en sık başvurduğu karlı ve basit yöntemdir. Kandırılmamak ve nasıl bir araç aldığınızı bilmek için, sahip olmak istediğiniz aracı doğru ve etkili yöntemler kullanabilen, yeni nesil teknik alt yapıya sahip yetkili bir ekspertiz firmasında raporlatmalısınız.
Araçların Kilometresi Nasıl Düşürülür?

Her araç kısa bir süre içerisinde çeşitli ve basit yöntemlerle istenilen kilometrelere çekilebilmektedir. Mekanik sayaçlı araçlar manuel olarak sökülüp kilometreleri değiştirilebilirken, elektronik sayaçlar bilgisayar destekli yazılım programları ile çip yada yazılım değiştirilerek, yeni yazılımlar yüklenerek yada aracın gösterge ekranı komple değiştirilip araç beynine uyumu sağlanarak araçların kilometreleri kusursuz düzeyde değiştirilebilmektedir.

Orijinal kilometreli araç almak için nelere dikkat edilmelidir?

 1. Geçmişi bilinen ve ilk sahiplerinden almaya özen gösterilmelidir.
 2. Aracın tüm yetkili-özel servis bakım kayıtlarını dikkatle incelenip, periyodik bakım evraklarına ve bakım kilometresine dikkat edilmelidir.
 3. Araçların plaka ve şasi numaralarından tramer (SMS Sorgu: 5664) sorguları yapılmalıdır.
 4. TÜV-TÜRK muayene kayıtları sorgulanmalıdır. (2013 ve sonrası kayıtların yer aldığı unutulmamalıdır)
 5. Sigorta şirketlerinden, aracın bilgileri verilerek gerekli sorgulamalar yapılmalı ve kaçıncı sahibi olacağınız öğrenilmelidir. Kısa süre önce alınmış ve satılıyorsa şüphe duyulmalıdır.
 6. Araca piyasasının altında fiyat isteniyorsa yada satıcı araçla ilgili kulağa hoş gelen (garaj arabası, doktordan, bayandan, sıfır lastikleri üstünde, orijinal kilometre, acil satılık, ilk sahibinden satılık, dosta gider gibi ) klişe cümlelerle dikkatinizi dağıtmak için çok konuşuyorsa şüphe edilmelidir. Çünkü ayıplı malın biran önce elden çıkarılmak isteneceği unutulmamalıdır.
 7. Aracın iç ve dış donanımı iyice incelenmelidir. Araç kilometresine oranla; direksiyon simidi, vites topuzu yıpranmış, yırtılmış, vites ve direksiyonda boşluk ve dengesizlik varsa, aracın debriyaj, fren ve gaz pedalları yıpranmış, vites aksamı boşluk yapmış, şoför koltuğu çökmüş ve süngeri yıpranmış, ön göğüs kısmı yıpranmış, araç içinden de çok ses yapıyorsa, teyp, klima, ışıklandırma, cam açma kapama ve diğer aksamları silinmiş ve yıpranmış, kapı döşemeleri, iç döşemeleri, iç açma kapama kolları aşırı derecede yıpranmış ve yırtılmış, aracın içi, döşemeleri, olması gerektiğinden çok daha kirli ve yıpranmış, tavan döşemesinde çökme ve deformasyon varsa, araç klima/kalorifer petekleri, havalandırma boşlukları gibi temizlenmesi zor olan kısımların olması gerektiğinden daha fazla tozlu ise (yıkansa dahi bu bölgelerin temizlenmesi zordur) şüphe duyulmalıdır.
 8. Aracı kullanırken karoser, motor ve alt ön mekanik aksamlarında aracın kilometresine oranla daha fazla ses, vuruntu bulunuyorsa,
 9. Aracın anlık güç ölçümünde ciddi oranda düşük performans veriyorsa, performans düşüklüğünü gerektiren başka sebep yoksa şüphe edilmelidir.
 10. Araç düşük kilometrede olmasına rağmen yağ eksiltiyor, yağ yakıyor (egzozdan mavi duman atıyor) yada subap ve yatak sesi mevcutsa,
 11. Araç düşük kilometrede ancak 4 (dört) lastiği birden değişmişse ya da stepnesi gerektiğinden fazla yıpranmışsa şüphe duyulmalıdır. Günümüzde üretilen lastiklerin ortalama 60.000 km yol (kullanıma bağılı olarak değişkenlik gösterir) yapacağı unutulmamalıdır.
 12. Aracın sigorta kayıtlarında ya da harici elde edilen bilgilerde; taksi çıkması, şirket arabası, rent a car ya da kamuda kullanılmış araç olduğunun öğrenilmesi ve el değiştirmesiyle üçüncü kişiler tarafından satışa çıkarılmış olmasından şüphe duyulmalıdır.

Peki Tüm Bu Veriler Bize Kesin ve Net Sonuçlar Vermeye Yeterli Mi?
Hayır kesinlikle yeterli değildir. Yukarıda yer alan hususlar sizde bir kanaat oluşturmakla birlikte kesin sonuç vermemektedir. Aracın kilometresinin orijinal olup olmadığı normal kullanıcılar tarafından anlaşılamayacak profesyonellikte yapılmaktadır. Unutulmamalıdır ki suç kriminolojisinin temel taşlarını oluşturan ve suç işlemenin önüne geçilemeyen temel sorun “Sanığın her zaman bir adım önde olmasıdır”
Burada da suç işleyen yani kilometre dolandırıcılığı yapan satıcının her geçen gün daha profesyonel yöntemler kullanarak herkes tarafından bilinen ve kullanılan yöntemleri terk etmektedir. Örnek verecek olursak; bu işle (suçla) geçimini sağlayarak büyük gelirler elde eden art niyetli yetenekli ustalar, daha araç ülkemize gelmeden üretildiği ülkede tanıtımı yapılır yapılmaz yerinde incelemeler yaparak araç ve donanımı hakkında bilgi edinmekte, zekasını tecrübesine ve yeteneğini maalesef suç işlemekte kullanmaktadırlar.

Ne Yapmanız Gerekir?

Ülkemizde özellikle 5 yaşını doldurmuş veya 150.000 Km nin altında satışa çıkan araçların %40 gibi azımsanmayacak bir bölümünün kilometresiyle oyanmış olduğunu unutmamak gerekir.
Kilometresi orijinal bir araç almak için aklınızda soru işareti kalmaması ve ne aldığınızı bilmeniz için geleceği günümüze taşıyan teknik altyapıya sahip, doğru ve etkili yöntemler kullanabilen yetkili, tarafsız ve güvenilir bir ekspertiz firmasından rapor almanız gerekmektedir.
Unutmayın ki kilometre dolandırıcılığı ancak yukarıda yer alan maddelerle birlikte, bilgisayar destekli teknik ekipmanların doğru ve etkili kullanılması ve elde edilecek sonuçların hepbirlikte doğru değerlendirilmesiyle ortaya çıkartılabilir.

Yukarıda yer alan bilgilerin dışında en etkili yöntem aracın doğru cihazlarla etkili bir diagnostik teste tabi tutulmasıdır. Yani araç beyninin profesyonel ve alanında uzman personel tarafından; orijinal kilometresinin izine ulaşana kadar taranmasıdır. Yeni nesil araçlarda orijinal kilometrenin birden fazla kör noktaya (çip) kaydedildiğinin ve bu kör noktaların (çiplerin) nereler olduğunun/olacağının bilinmesi gerekir.
İdea Oto Ekspertiz olarak tamda bu noktada iddialıyız ve yine suç kriminolojisinin temel taşlarından birini oluşturan “her temas iz bırakır” prensibini temel alarak, doğru zamanda doğru ve etkili yöntemleri kullanmak kilometre dolandırıcılığının önüne geçmeyi hedefliyoruz.
Ancak beyni değişmiş, verilerin gelişmiş yazılımlarla geri getirilemeyecek şekilde silinmiş, orijinal kilometrenin yazıldığı tüm noktalar titizlikle değiştirilerek, yeniden düzenlenip istenilen rakama çekilerek gösterge paneli kilometresiyle uyumlu hale getirilmiş yada OBD soketi çalışmayan araçların orijinal kilometresini tespit etmek şimdilik mümkün değildir.

Bahçelievler oto ekspertiz merkezi olarak sizlere daha kaliteli hizmet sunabilmek için geleceği günümüze taşıyan teknolojiyle birleştirmiş olduğumuz bilgi ve deneyimimizle oto expertiz alanında ki tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyoruz. Profesyonel uzman ekibimiz, müşteri memnuniyeti odaklı misyonumuz ile tarafsızlık, güvenilirlik, kaliteli ve şeffaf hizmet ilkelerimizle Bahçelievler oto ekspertiz / expertiz olarak aracınızın tüm detaylarıyla ilgilenerek sizlere araç almadan önce güvence veriyoruz. Her temas iz bırakır düşüncesiyle aracın orijinal kilometresini bulmaya çalışıyoruz.(Somut bir veri elde edilmedikçi %100 garantisi yoktur)
Bahçelievler oto expertiz / ekspertiz raporu ile kendinizin, sevdiklerinizin veya bir başkasının canını riske atmadan aldığınız araca güvenle binebilirsiniz. Canın emanet edildiği bir konuda “ikinci bir şansa yer yoktur” prensibimizle, firmamız ulusal ve uluslararası kalite standartlarına uygun bilgisayar destekli son teknoloji cihazlarla donatılmış, teknisyenlerimiz kendi alanlarında uzmanlık belgelerine sahip, %100 kesin sonuç verme sorumluluğu ve bilincine dayalı olarak Bahçelievler’de oto ekspertiz hizmeti vermekteyiz.

Oto Ekspertiz Ücretleri

Oto expertiz ücretleri ekspertiz raporu düzenleyecek firmaya, ekspertiz kapsamına, araç segmentine yada ekspertiz talep eden kişinin taleplerine göre değişmektedir. Bahçelievler ideal oto ekspertiz olarak siz değerli müşterilerimizin talepleri doğrultusunda en uygun ekspertiz paketlerini hizmetinize sunmaktayız. Amacımız size ve satın almak istediğiniz araca en uygun ekspertiz paketini önermek ve bu doğrultuda ekspertiz işlemini kusursuz gerçekleştirmektir. Bahçelievler oto ekspertiz merkezi olarak bütçenize uygun ekspertiz paketlerinden birini seçebilirsiniz. Oto ekspertiz hizmetinden güvenle yararlanabilirsiniz.

Kilometresinin Düşürüldüğü Tespit Edilen Birkaç Örnek:

1-
Aracın orijinal kilometresi: 275313
Mevcut kilometresi: 122156

2-

Aracın orijinal kilometresi: 67042
Mevcut kilometresi: 15298

Etiketler:
Bahçelievler oto ekspertiz, oto ekspertiz bahçelievler, bahçelievler oto expertiz. bahçelievler expertiz, bahçelievler ekspertiz,
Bakırköy oto ekspertiz, oto ekspertiz Bakırköy, Bakırköy oto expertiz, Güngören oto ekspertiz, oto ekspertiz Güngören, Güngören oto expertiz, Zeytinburnu oto ekspertiz, Zeytinburnu expertiz,
kilometre (km) orijinalliği nasıl anlaşılır, kilometresi (km) düşürülmüş araç, kilometre (km) dolandırıcılığı, km manipülasyon. Orijinal kilometre,